Чорногорія загальні відомості
Республіка Чорногорія знаходиться на Балканському півострові, в південній частині побрежжя Адріатичного моря. Це справжня Чорна Перлина в великому різноманітті курортів, адже чисте море, високі гори, таємничі води голубих озер і кілометри прекрасних пляжів, нікого не залишають байдужим. Побувавши тут вперше, вам захочеться повертатись знову і знову.
Територія країни - 13,8 тисяч кв.км.
Населення – 672,5 тисячі людей (на кінець 2003р), в основному чорногорці і серби, а також боснійці, албанці і хорвати.
Мова: Сербо-хорватська (відноситься до південної гілки слов'янської групи індоєвропейської сім'ї мов). Близький родич церковнослов'янської мови.
Столиця Чорногорії — місто Подгориця.
Основними релігіями є: православ'я, іслам і католицизм.
Грошова одиниця — євро (монети 1, 2, 5, 10, євроцентів, 1 і 2 євро, купюри 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 євро).
Віза в Чорногорію
В'їзд в Чорногорію для громадян України на час чартерних авіарейсів — безвізовий. Подорожуючи автомобілем, потрібна наявність Сербської візи та транзитної Угорської візи (шенген). Для відкриття Сербської візи потрібні наступні документи:
- діючий закордонний паспорт;
- 2 фотографії;
- анкетні дані;
- Термін оформлення візи — 1 день.
Порядок перетину кордону
Іноземці можуть ввозити і вивозити необмежену кількість іноземної валюти, яка декларується при в'їзді в країну.
Телефони першої невідкладності: Поліція - 92, пожежна служба - 93, швидка допомога - 92, довідкове бюро - 988.
Визначні пам'ятки Чорногорії
Найвизначнішою пам'яткою протоісторичного періоду Чорногорії є: Червона скеля (до заходу від Нікшича), беран-карст (поблизу Беране) і Готовуша (поруч з містом Плевля). Бачаточисельними, хоча недостатньо дослідженими є останки матеріальної культури іллірійсько-романського періоду в містах Ульцин, Бар, Рисан, дукля, Медун, Котор. Найвідомішими пам'ятками середньовічної культури в Чорногорії є: соборна церква Святого Трипуна в Которі (побудована в XIIст.), Монастир Джурджеві Ступові з церквою 1170 року (поблизу Беране), монастир Святої Тройці (кінець XVIст., поблизу Бієло Поле), монастир Савина, який отримав назву від церкви Святого Савви — XIII ст. (поблизу Герцег Нові), монастир Острог, побудований в XVII ст., в якому зустрічаються прибічники різних релігій завдяки чудодійним силам його захисника, святого Василія Острозького.
уховні пам'ятки Чорногорії відносяться до вищих досягнень культури. Найстарішою відомою нині пам”яткою писемності є Літопис попа Дуклянина (XII ст). Велику цінність має Євангеліє князя Мирослава (друга половина XIIст) — це найдревніша книга, що збереглась, написана кирилицею, відома своїми мініатюрними і прикрашеними ініціалами.
Чорногорія багата на древні монастирі, мечеті, церкви, бані, куранти, фортеці.
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧОРНОГОРІЮ.
Чорногорія розміщена на південно-західній частині Балканського півстрова. Має кордони з країними: Албанія, Боснія і Герцеговина, Сербія (включачи автономний край Косово) і Хорватія. Приблизно 200 км Адріатичного моря відділяють Чорногорію від південно-східної Італії. Відстань від Подгориці, столиці Чорногорії: до Риму - приблизно 500 км, до Парижу і Берліну - приблизно 1500 км, до Нью-Йорка — приблизно 7000 км. Свою назву (Чорна Гора) країна, напевне, отримала від густих "чорних" лісів, які в середниі століття оточували гору Ловчен та інші альпійскі області "старої Чорногорії"
Чорногорія — це можливість поєднати пляжний відпочинок з цікавими і пізнавальними екскурсіями: на побережжі багато старовинних містечок, а в глибині країни є сотні середньовічних монастирів і древніх фортець. Більшість культурних пам'яток, незважаючи на багаточисельні війни, що пройшли через цю землю, знаходяться в прекрасному стані.
Один з найкращих курортів країни — місто Будва — це культурний центр Чорногорії — столиця театральних і музичних фестивалів. Поселення Бечічі і Рафаїловічі в 4 км від Будви ідеально підходять для сімейного відпочинку.
Острів-готель Святий Стефан, з'єднаний з “великою землею” вузьким перешийком — найвишуканіший курорт Чорногорії. Тут відпочивають короновані особи і світові знаменитості.
На території країни знаходяться чотири національних парки:
- Біоградська гора (найстаріший в Європі недоторканий ліс).
- гірський масив Довчен.
- Гірський масив Дурмітор (там знаходиться найвища гора країни — Боботов Кук — 2522м).
- Скадарське озеро.
Курорти: Будва, Бечічі, Святий Стефан, Петровац, Котор, Сутоморе, Ульцинь.
Тіват – сучасне портове містечко, розміщене при в'їзді в Бококоторську затоку. Його називають воротами Бококоторської бухти. Це мальовниче містечко, оточене красивим парком Адріатичного побережжя, який створювали моряки, які привозили сюди зі всіх кінців світу екзотичні рослини. Тіват – це зелене місто. Особливо красивий міський парк, в якому ростуть пальми, мімози та інші. Тіват - це ще і повітряні ворота Чорногорії - в 5 км від міста знаходиться міжнародний аеропорт.
Місто назване в честь іллірійської цариці Теути, яка любила відпочивати в цих краях. В середниі століття Тіват був місцем літнього відпочинку которської аристократії. Зараз на цих землях розміщені міські музеї і галереї. В 1889 році в цих місцях був побудований Військово-морський арсенал, після чого Тіват отримав статус міста. В 1971 році поблизу був відкритий міжнародний аеропорт Тіват. З найдавніших часів до наших днів дійшли рештки пам'яток архітектури іллірійського, римського і візантійського периодів - це церкви Св.Віда, Св.Луки, Св.Гавриїла. Добре збереглись середньовічні церкви Св.Сергія, Св.Антона и Св.Петра. Біля Тівата в морі є невеликий архіпелаг – острови Превлака, Святого Марка і Оток. На острові Превлака (інша його назва – острів Квітів) знаходяться розвалини монастиря Святого Михаїла (IX ст.). На острові Оток – монастир Ордену єзуїтів з церквою Богородиці.
В районі архипелагу завжди дуже спокійне море, що дозволяє напротязі всього сезону займатись водними лижами. Чудовий середземноморський клімат (більше ніж 200 сонячних днів в році), багата рослинність, криштально чисте море приваблюють сюди туристів. В місті працюють літній театр, краєзнавчий музей, художні галереї.
З Тівату відходять комфортабельні лайнери, які пропонують морську прогулянку по Бококоторській бухті з зупинкою на пляжі Жаніца, туристи мають можливість побачити такі міста як Котор, Герцег Нові і два мальовничих острови (Госпа од Шкрпла і Святого Джорджія) в районі міст Рісан і Пераст.
Недивлячись на те, що це наймолодше місто Боки, в ньому багато цікавих і привабливих місць. В центрі міста - Renaissance Summer House Buca, Ostrvo Cvijeca (квітковий острів) з ритуальними пам'ятниками, Gornja Lastva - старий центр на висоті 300м над рівнем моря, захоплюючий пляж Plavi Horizonti і острів Святого Ніколи - місця, які туристи обов'язково повинні відвідати в Тіваті.
В основному пляжі в цьому регіоні -платформи. Всі вони муніципальні
ПОДГОРІЦА (в 1952-1992 Титоград), столиця Чорногорії (Союзна Республіка Югославія). 96 тис. жителів (1981 р.). Міжнародний аеропорт. Промисловость. Академія наук і мистецтва Чорногорії. Університет. Як місто стала відомою приблизно з 1330. З кін. 15ст. в складі Османської імперії. Рішенням Берлінського конгресу в 1878 повернена Чорногорії. З 1918 в Королівстві сербів, хорватів і словенців (з 1929 Югославія). Залишки турецької фортеці 15ст.. Будівлі 17-19ст., сучасні житлові квартали, громадські будівлі.
Монастир Острог, висічений в скелі високо в горах недалеко від траси Подгоріца – Нікшіч (приблизно 40 км на північ від Подгоріци), являється незвичайним святим містом, духовне значення якого для Чорногорії важко переоцінити. Монастир, крім православних, відвідують також католики і мусульмани.